wz

Pálenka z durancií kralovala


 

VÁPENKY (hz) - Předloňský vzorek pálenky z durancií nejvíce oslovil dvacetičlennou komisi degustátorů na III. ročníku Koštu slivovice a ostatních destilátů. Do Vápenek ji přivezl Zdeněk Švec z Hluku, který zvítězil s půlbodovým náskokem.

Vzorek durancií získal u odborníků rovněž i druhou cenu, jeho vlastníkem byl Petr Janča z Dolního Němčí, jenž přivezl archivní vzorek z roku 1999. Až na třetím místě se umístila slivovice, kterou z nedalekých Suchovských Mlýnů dodal Josef Lukšík. Zajímavostí bylo, že takto vysoké ocenění získal s letos vypáleným vzorkem.

Ačkoliv slivovice mezi dvěma sty třiceti osmi vzorky převažovala, do první šestice se dostaly již jen ovocné destiláty z meruněk, hrušek a jablek.

Porotci měli možnost hodnotit šestadvacet druhů alkoholu, kde krom již zmíněných destilátů byly ještě zastoupeny například i pálenky z třešní, višní, černého bezu, řepy, broskví, mirabelek, režná, borovička, ořechovka, lízátko, ale i méně tradiční koňak, pálenka ze smrčků, nektarinek, zubrovka či travarica, kterou dodal Radim Janoška z Velké nad Veličkou. Dle informací, které zjistil DDK, se posledně jmenovaná lihovina získává zkvašením trávy. Jak však vtipně podotkl jeden z degustátorů, míněna byla skutečná tráva, nikoliv jistá psychotropní látka.

Domácí zástupci se dočkali alespoň nejlepšího ohodnocení v kategorii kalvádos, kde cenu získal dlouholetý místní sběratel všemožných lihovin Josef Pomajbík se svým loňským vzorkem.

Košt slivovice a ovocných destilátů měl jako doprovodnou akci obecní zabijačku dvou čuníků, jejichž maso pomohlo návštěvníkům vyzkoušet více vzorků.

Autor: hz

č.7 ze dne 16.2.2004